Dnes je , svátek má
zavřít
Vašim požadavkům dosud neodpovídá žádné sportoviště. Můžete využít odkazu všechny sportovní možnosti ve Vašem okolí, kde naleznete seznam sportovišť v nejbližších městech.

Pomozte nám se zlepšit a dejte Vašemu oblíbenému centru, trenérovi či klubu tip na náš sportovní portál www.sportgo.cz

Parkour / freerunning

Parkour / freerunning podle krajů České republiky:
Vybrat kraj
všechny sportovní možnosti ve Vašem okolí chybí zde Vaše prezentace?

Několik slov o aktivitě Parkour / freerunning:

Parkour je nesoutěžní sport francouzského původu Le Parkour. Parkour je umění pohybu překonávání překážek, při něm jsou využívány přirozené pohyby jako běh, skákání a lezení, pomocí kterých se co nejefektivněji a nejrychleji dostává člověk z místa na místo. Při parkouru se překonávají libovolné překážky od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi.
Muži jsou nazýváni traceur, žena pak traceuse.

Dnešní podobu parkouru a jeho definici mu vtiskl Francouz David Belle. V roce 1987 se k němu přidala skupina lidí včetně Sebastiena Foucana, v roce 1197 pak vznikla skupina Yamakasi. Samotný název disciplíny parkour vznikl až v roce 1998. V témže roce kvůli neshodám skupinu opouští David Belle a Sebastien Foucan zakládá nový proud s názvem free running.

Free running je taktéž umění pohybu, avšak s větším zaměřením na estetiku a krásu než na jeho efektivitu jako je tomu u parkouru. Na rozdíl od parkouru jsou povoleny i akrobatické pohyby a skoky. Tréninky probíhají většinou v tělocvičnách nebo v městských prostorech plných různých překážek.

Sebastien Foucan popisuje cíle free runingu jako používání okolí k plynulému a nepřerušovanému pohybu vpřed, nikdy vzad.

Časté dotazy